Jakie są zalety soczewek progresywnych w porównaniu z innymi rodzajami soczewek kontaktowych?
Z biegiem czasu nasz wzrok może ulegać osłabieniu, co wiąże się z wieloma czynnikami. Największym zagrożeniem dla osób powyżej 40 roku życia może być prezbiopia, nazywana starczowzrocznością. Dotyczy ona niewyraźnego widzenia z bliskiej odległości i wymaga noszenia specjalnych soczewek. Przyjrzyjmy się temu, jakie zalety mają soczewki progresywne i dlaczego są tak często użytkowane przez wiele osób. Co warto wiedzieć o tych soczewkach? Czym się cechują?
Soczewki progresywne
Jeśli chodzi o starczowzroczność, objawy są różnorodne. Możemy widzieć gorzej, cierpieć na bóle głowy, zmęczenie oczu itp. Na szczęście można liczyć na skuteczne metody korekcji takiego problemu. Poza zwykłymi okularami, na uznanie zasługują soczewki progresywne. Bardzo często bywają także nazywane multifokalnymi.
Jak działają soczewki multifokalne?
Soczewki multifokalne to niezawodne rozwiązanie w przypadku korekcji prezbiopii. Odznaczają się specjalną konstrukcją, która pozwala prawidłowo widzieć dla dali i bliży. To wieloogniskowe soczewki, zbudowane nieco inaczej, niż sferyczne. Jeżeli chcemy skorygować prezbiopię, nie musimy stawiać na dwie pary okularów. Ratunkiem są soczewki progresywne, które zapewniają wygodę.
Zalety soczewek progresywnych
Schorzenie o nazwie prezbiopia nie musi nam spędzać snu z powiek. Specjaliści w tej sytuacji zalecają noszenie soczewek progresywnych, które mają wiele zalet. Faktem jest, że to jedna z najlepszych metod korygowania prezbiopii. Zanim wybierzemy takie soczewki, poznajmy ich atuty. Najważniejsze z nich to:
- Możliwość użytkowania nawet przy dużej wadzie wzroku
- Ostre widzenie w każdej odległości
- Świetnie ułożenie na gałce ocznej
- Błyskawiczna poprawa jakości widzenia
- Brak konieczności stosowania kilku par okularów
- Szeroki wybór wśród soczewek jednodniowych, miesięcznych i dwutygodniowych
Oczywiście dobranie soczewek tego typu skonsultować trzeba ze specjalistą. Powinniśmy umówić się na wizytę i przeprowadzić badanie oczu. Regularna kontrola jest bardzo ważna zwłaszcza po 40 roku życia. W trakcie badania okulista zadecyduje o tym, czy pacjent potrzebuje soczewek wieloogniskowych, czy dwuogniskowych.
Jak wybrać soczewki multifokalne?
Soczewki multifokalne muszą być dopasowane do trybu życia danej osoby i jej oczekiwań. Możemy liczyć na wiele propozycji, które pozwolą nam na nowo odzyskać komfort życia. Każdy, kto chce postawić na wysoki komfort noszenia, powinien mieć na uwadze soczewki w wersji jednodniowej. Cena jest tutaj trochę wyższa, jednak nie musimy martwić się pielęgnacją i przechowywaniem soczewek. Kolejna opcja do wyboru to soczewki miesięczne, które odznaczają się praktycznością i wygodą. Plusem jest to, że kosztują mniej. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu soczewek tego rodzaju. Od tej pory prezbiopia nie stanowi już dla nas większego problemu.
Nie bez znaczenia jest to, że soczewki progresywne są bardziej estetyczne niż inne. Z wyglądu przypominają zwykłe soczewki, jednakże dają możliwość widzenia przedmiotów w różnorodnych odległościach. Jest to ważne zwłaszcza u osób, które na co dzień pracują z komputerem.