Praca z dziećmi — co warto wiedzieć, zanim zatrudnisz się w żłobku?
Opieka nad najmłodszymi to zajęcie, wokół którego narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że to niezwykle trudne zadanie, któremu podołają jedynie osoby z powołaniem, a inni, że to łatwa i niewymagająca praca dla osób o niskich kwalifikacjach. Jak jest naprawdę? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać bliżej żłobkową codzienność.
Doświadczenie i wykształcenie
Przypadkowe osoby nie mogą podejmować się tej pracy. W przeciwieństwie do wielu zawodów umiejętności musisz zdobyć jeszcze przed aplikowaniem do danej placówki. Osoby, które podejmują się pracy z dziećmi, muszą posiadać odpowiednie doświadczenie. Z kolei przerwa w wykonywaniu zawodu może skutkować koniecznością odświeżenia swojej wiedzy. Jeżeli do tej pory nie zajmowałaś się dziećmi, to konieczne będzie ukończenie kursu. Łącznie trwa on 280 godzin i oprócz teorii obejmuje także praktykę w postaci opieki nad dziećmi pod okiem wykwalifikowanego opiekuna. Warto wiedzieć, że na tego rodzaju szkolenie możesz dostać dofinansowanie z urzędu. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź https://www.zawodniania.pl/jak-zdobyc-dofinansowanie-z-urzedu-pracy-na-kurs-opiekuna-w-zlobku/.
Kto odnajdzie się w pracy opiekunki?
Praca opiekunki jest jednym z tych zawodów, do których po prostu trzeba czuć powołanie. W przeciwnym razie szybko odczujesz skutki wypalenia zawodowego. Aby odnaleźć się w żłobku, konieczne jest bycie osobą empatyczną i lubiącą kontakt z ludźmi. Jednocześnie trzeba być spokojnym i stanowczym, by poradzić sobie z grupą niesfornych maluchów. Przyda się także odporność na stres, gdyż zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje lub dzieci mogą odmawiać współpracy. Oprócz tego warto wspomnieć, że w zawodzie opiekunki najlepiej odnajdą się osoby, które nie stronią od aktywności fizycznej, gdyż zabawy i dbanie o potrzeby maluchów sprawiają, że jest się w ciągłym ruchu. Nie obejdzie się także bez kreatywności i zaangażowania, które z pewnością przydadzą się podczas organizacji rozwijających zajęć i zabaw.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prowadzić atrakcyjne zajęcia dla maluchów, sprawdź ofertę kursów https://www.zawodniania.pl/.
Lista obowiązków
Tak naprawdę nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że lista zadań opiekunki jest naprawdę długa. W tej pracy najważniejszym zadaniem jest oczywiście dbanie o dobrostan i bezpieczeństwo dzieci. Do codziennych obowiązków można zaliczyć karmienie, zmiany pieluszek, wysadzanie czy układanie do snu. Nie chodzi jednak o to, by jedynie wyręczać maluchy we wszystkim, ale również wspierać ich w samodzielnych próbach podejmowania codziennych czynności, co czasem bywa bardziej czasochłonne i wymagające niż zrobienie tego za nich. Zwykle do obowiązków opiekunki należy także dbanie o czystość i porządek w sali. Przygotuj się na sprzątanie zabawek, ścieranie blatów po posiłkach, składanie leżanek, odkurzanie, mycie podłóg czy sanitariatów. Przyjemniejszą częścią, która daje mnóstwo satysfakcji, jest planowanie wyjść oraz aktywności dla dzieci czy przygotowywanie dekoracji sali, które pozwolą Ci wyżyć się kreatywnie.
Więcej o obowiązkach opiekunki przeczytasz na stronie https://www.zawodniania.pl/obowiazki-opiekunki-w-zlobku/.