Jaki jest Twój fototyp skóry? Przewodnik na lato
Jeżeli wiesz, jaki jest Twój fototyp skóry, będzie to niezwykle pomocne w dobraniu właściwej ochrony przeciwsłonecznej. W końcu im jaśniejsza skóra, tym bardziej jest ona podatna na poparzenia czy przebarwienia. Zobacz, jak w poprawny sposób określić swój fototyp oraz w jaki sposób wybierać kosmetyki z filtrem zabezpieczające przed wpływem, jaki ma promieniowanie UVA i UBV na naszą cerę.
Fototyp skóry – jak go rozpoznać?
Jeżeli chcesz rozpoznać posiadany fototyp skóry, musisz najpierw dowiedzieć się, jak w tym przypadku wygląda podstawowa klasyfikacja. Została ona ułożona przez dermatologa Thomas B. Fitzpatricka. Mamy tutaj sześć szczegółowo opisanych wariantów. W następnej części artykułu opowiemy natomiast, czym jest promieniowanie UVA i UVB.
- I – fototyp nazywany jest celtyckim, a charakteryzuje go bardzo jasna karnacja, nierzadko obecność piegów, jasne lub rude włosy i zazwyczaj niebieskie oczy. W tym przypadku opalanie jest ryzykowne, ponieważ skóra ulega poparzeniom.
- II – fototyp określany jako północnoeuropejski. Wyróżnia go wrażliwa, jasna skóra oraz włosy o barwie jasnej, ciemnego blondu lub rude. A oczy? Tutaj najczęściej występuje kolor niebieski, zielony lub piwny. Proces opalania jest bardzo wolny, skóra również może być podatna na oparzenia.
- III – fototyp środkowoeuropejski. Mamy tutaj jasną lub oliwkową cerę, włosy w kolorze ciemnego blondu albo brązu. Do tego oczy brązowe, ciemnoniebieskie albo szare. Nie ma natomiast piegów. Opalanie jest proste i szybkie, a tylko czasami skóra ulega oparzeniom.
- IV – fototyp określany jest jako południowoeuropejski lub śródziemnomorski. Mamy tutaj oliwkową albo lekko brązową skórę. Zwieńczeniem są ciemne włosy i oczy. Możliwe jest uzyskanie ciemnej opalenizny.
- V fototyp, czyli azjatycki lub północnoafrykański. Rozpoznamy go po brązowej skórze, oczach i włosach. Poparzenia prawie nie występują.
- VI fototyp, czyli ostatni i określany jako afrykański. Skóra bardzo ciemna, to samo tyczy się także oczu i włosów. Nie ulega poparzeniom.
Czym jest promieniowanie UVA i UVB?
Nie od dziś wiadomo, że opalanie na słońcu czy na solarium może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego zaleca się, aby w miarę możliwości unikać długiej ekspozycji, stosować odpowiednią ochronę i dbać o siebie niezależnie od tego, jaki jest nasz fototyp skóry. Wychodząc na zewnątrz, narażamy się na działanie promieniowania. Co o nim wiemy?
Promieniowanie UVA, czyli takie, którego promienie posiadają największą długość fali. Przedostaje się ono najgłębiej do naszej skóry. Jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się. Jesteśmy na nie narażeni niezależnie od pory roku. Tymczasem promieniowanie UVB ma mniejszy zakres fali. Określa się, że stanowi ono jedynie 5% promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi, natomiast dalej ma niekorzystny wpływ na wygląd naszej skóry.
Jak chronić się przed słońcem?
W zależności od tego, jaki jest nasz fototyp skóry, powinniśmy dopasować do niego odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe, ale zawsze możemy sięgnąć po taki kosmetyk, jak krem z filtrem. Im wyższa ochrona, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że aby chronić się skutecznie, musimy produkt reaplikować. Warto też stosować warianty wodoodporne, a już zwłaszcza jeżeli spędzamy czas nad wodą. Kremów z filtrem używamy niezależnie od pory roku.