Najciekawsze zabytki w Siedlcach
Położone w województwie mazowieckim Siedlce to bardzo przyjazna miejscowość, w której turyści mogą skorzystać z wielu różnych atrakcji i podziwiać jedne z najstarszych zabytków w kraju, w tym imponujące zabytki sakralne. Wybierając się na wycieczkę do Siedlec albo na dłuższy urlop, warto najpierw zapoznać się z najciekawszymi atrakcjami tego miasta i na ich podstawie przygotować sobie własny plan zwiedzania.
Najstarsze zabytki sakralne w Siedlcach
Siedlce to kolebka wielu zabytków sakralnych z różnych epok, które dumnie prężą się nad dzisiejszą infrastrukturą. Jest to rewelacyjny sposób na zapoznanie się z historią miasta i okolicy, a także podziwianie jednych z najwspanialszych budowli w Polsce. Jeżeli więc mamy zamiar wskoczyć na drogę zabytków religijnych, warto przedtem sprawdzić, gdzie się znajdują i co takiego oferują odwiedzającym.
A teraz przyjrzyjmy się najstarszym zabytkom sakralnym w Siedlcach:
Kaplica pw. św. Krzyża w Siedlcach
Ta urocza kapliczka znajduje się w zespole pałacowym, gdzie każdego dnia przyciąga do siebie mnóstwo turystów. Kaplica została zaprojektowana przez Zygmunta Vogla i zbudowana w 1791 roku, a ufundowała ją księżna Aleksandra Ogińska. Warto też dodać, że po śmierci księżnej pochowano ją właśnie w tej kaplicy.
Kaplica pw. św. Krzyża w Siedlcach to obiekt klasycystyczny, zdobiony toskańskimi kolumnami i monogamami A.O. Budynek ma też bardzo pięknie zaprojektowane drzwi, a w nich staroświeckie kołatki stworzone na wzór lwich głów. Jeżeli planujemy wypad do Siedlec, koniecznie musimy złożyć wizytę w tej zabytkowej kaplicy.
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Po pierwsze należy zaznaczyć, że Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika to najstarszy zabytek sakralny w Siedlcach. Stworzony w stylu barokowo – klasycystycznym, kościół powstał dzięki Izabeli i Kazimierzowi Czartoryskich. Budowla została wzniesiona w latach 1740-49, a niecałe 50 lat później została przebudowana przez Stanisława Zawadzkiego.
Kościół składa się z dwóch kondygnacji. W dolnej można podziwiać portyk toskański i piękny balkon. Prezbiterium wyposażone jest w obrazy ewangelistów z kolekcji Ossolińskich, a ołtarze boczne w obrazy Szymona Czechowicza. Wewnątrz panuje kojący spokój i duchowa atmosfera, dzięki czemu można nie tylko nacieszyć oczy zabytkową architekturą, ale także się zrelaksować i wyciszyć. Turyści odwiedzający Siedlce definitywnie powinni zajrzeć do tego kościoła.
Plebania Kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach
Jeżeli zwiedzamy już kościół, równie dobrze możemy też zahaczyć o plebanię, która znajduje się tuż obok świątyni. Historycy datują powstanie plebani na lata 1768-74, a za twórcę projektu budynku uważają Jana Zygmunta Deybla. Jednak nie jest to oficjalnie potwierdzone przez fakty historyczne. Niemniej jest to kolejny obiekt, który powstał z inicjatywy Aleksandry Ogińskiej, która również była mieszkanką plebani w okresie przebudowy pałacu.
Podczas istnienia Księstwa Warszawskiego plebania pełniła rolę siedziby Trybunału, a później urzędu pocztowego. A dzisiaj służy jako tradycyjna plebania kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach. Warto mieć ten budynek na uwadze podczas zwiedzania świątyni, ponieważ jest to jeszcze jeden obiekt, który zasila grupę najlepszych zabytków w Siedlcach.
Kościół Garnizonowy pw. Najświętszego Serca Jezusa w Siedlcach
Ten dość nietypowy kościół powstał w latach 1868-1869, a za projekt budynku odpowiada architekt Jakimowski. Pierwotnie świątynia odgrywała rolę cerkwi prawosławnej, w związku z czym była też wyposażona w elementy architektury bizantyjskiej i pięć dużych kopuł.
Warto zaznaczyć, że w pierwszej połowie XX wieku kościół został przebudowany, dzięki czemu otrzymał bardziej modernistyczny wygląd. Podziwiając tę budowlę, możemy dojrzeć oschły wpływ kubizmu, zarówno na zewnątrz, jak i w środku kościoła. Jeżeli chcemy zobaczyć to arcydzieło z bliska, nie powinniśmy dłużej zwlekać z wycieczką do Siedlec.
Siedziba Kurii Biskupiej w Siedlcach
Przemierzając ulice Siedlec, możemy natrafić na piękny budynek z drugiej połowy XIX stulecia, który stworzony został przez Franciszka Modrzewskiego. Obiekt miał odgrywać rolę siedziby Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Z racji tego, nawet jeszcze dzisiaj można tu zobaczyć płaskorzeźbę w trójkątnym frontonie, która przedstawia kobietę ze snopem zboża i dwóch rolników.
Budynek Kurii Biskupiej tonie w zachwycających ozdobach i dekoracjach, dzięki czemu rzadko narzeka na brak zainteresowania ze strony odwiedzających. Koniecznie musimy też wspomnieć o imponującej bramie żelaznej, którą można znaleźć na zachodniej ścianie. Jest to świetne miejsce w Siedlcach, o które możemy zahaczyć podczas relaksującego spaceru.
Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach
Ta majestatyczna katedra jest jednym z głównych zabytków sakralnych w Siedlcach, więc musowo powinna znaleźć się na naszej liście miejsc do odwiedzenia. Budynek zaprojektował Zygmunt Zdański, natomiast budowa obiektu trwała w latach 1905-12. Kościół wzniesiono na placu, który podarował Ludwik Górski z Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach to neogotycka budowla, która w 1912 roku została poświęcona przez ks. Scipio del Campo. Warto też dodać, że katedra otrzymała potężny cios podczas II wojny światowej, który spowodował wiele szkód, w tym zniszczenie wspaniałych witraży. Na szczęście, po wojnie katedra została przywrócona do dawnej świetności, a odbudowane witraże ponownie stały się jedną z najpiękniejszych dekoracji tej wspaniałej świątyni.
Lapidarium w Siedlcach
Jeżeli uwielbiamy spacery ścieżkami zabytków sakralnych, na naszej drodze musi się również pojawić Lapidarium. Ta eklektyczna kapliczka mieści się na terenie dawnego cmentarza, a wokół niej można zobaczyć otaczające ją, stare nagrobki. Jest tutaj bardzo cicho i panuje kojący nastrój, dzięki czemu jest to również znakomite miejsce na odpoczynek.
Lapidarium przetrwało horrory II wojny światowej. Natomiast, jeśli chodzi o cmentarz, najpierw część jego terenu powędrowała pod użytkowanie pobliskiego domu dziecka. Z kolei w latach 80. obiekt został zlikwidowany. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to unikalne miejsce, które warto zobaczyć podczas zwiedzania Siedlec.
Najpiękniejsze obiekty zabytkowe w Siedlcach
Wyruszając w podróż do pięknych Siedlec, nie można ignorować najbardziej charakterystycznych obiektów z minionych stuleci. W mieście jest ich cała masa, o czym może poświadczyć nasze zestawienie. Co prawda, nie opisaliśmy wszystkich miejsc, a jedynie te najbardziej godne uwagi. Niemniej jednak, spacerując po okolicy, można ich odkryć znacznie więcej. Każda z tych budowli jest bardzo dobrze zachowana i stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów.
Spójrzmy więc, co takiego możemy zobaczyć w Siedlcach, jeśli chodzi o najpiękniejsze obiekty zabytkowe:
Pałac Ogińskich w Siedlcach
Pałac Ogińskich w Siedlcach powstał z ręki Kazimierza Czartoryskiego, dzięki któremu pojawił się murowany budynek na terenie wcześniejszych dworów drewnianych. Pałac został wybudowany przed rokiem 1730, a następnie przeszedł niejedną renowację i przebudówkę. Generalny remont obiektu nastąpił w 1769 roku, a kierował nim Michał Fryderyk Czartoryski.
Kolejne przebudowanie pałacu miało miejsce w 1779 roku na zlecenie Aleksandry Ogińskiej. Tym razem za przekształcenie zabrał się architekt Stanisław Zawadzki, który nadał pałacowi klasycystyczny styl. Pałac Ogińskich stoi do dziś i stanowi niepowtarzalną dekorację miasta i okolicy. Jeżeli będziemy mieć okazję, aby zwiedzić ten cudny przybytek, będąc w Siedlcach, definitywnie powinniśmy to zrobić.
Klasycystyczny budynek teatru w Siedlcach
Dla wszystkich miłośników wiekowych zabytków Siedlce przygotowały także klasycystyczny budynek teatru, którego powstanie datowane jest na pierwsze dekady XIX wieku. Projekt obiektu powstał dzięki architektowi Antonio Corazziemu, a sam budynek przeznaczono na wozownię dla Aleksandry Ogińskiej. Warto też dodać, że budynek teatru zasługuje na podziw każdego znawcy piękna.
Obecnie budynek teatru w Siedlcach stanowi piękną ozdobę miasta, którą warto zobaczyć niezależnie od tego, czy spędzamy urlop z całą rodziną, drugą połówką, czy w grupie przyjaciół. Budynek jest bardzo zadbany i wyremontowany, dzięki czemu jest także doskonałym miejscem w Siedlcach, żeby pstryknąć sobie pamiątkową fotkę z wakacji.
Ratusz Miejski „Jacek” w Siedlcach
Może zacznijmy od tego, że Ratusz Jacek to jedna z najbardziej interesujących budowli w naszym kraju. Zaprojektowany przez Jana Zygmunta Deybla ratusz powstał w latach 1763-1766. Początkowo był typowym obiektem handlowym, gdzie mieściły się sklepy, stragany i stoiska miejskich kupców – z wyjątkiem części centralnej z pomieszczeniami administracyjnymi. Obiekt doznał zniszczeń z powodu pożarów i II wojny światowej, ale później powrócił do dawnej świetności.
Jeżeli będziemy na rynku w Siedlcach, będziemy mogli usłyszeć kuranty, które wygrywają poloneza Kleofasa Ogińskiego. A później możemy wstąpić do samego ratusza i złożyć wizytę w bogato wyposażonym Muzeum Regionalnym. A jeśli chodzi o imię ratusza (Jacek), prawdopodobnie wywodzi się z miejskiej legendy o lokaju księżnej, który pozował do rzeźby Atlasa znajdującego się dzisiaj na szczycie ratusza.
Odwach w Siedlcach
A oto kolejny budynek z czasów Aleksandry Ogińskiej, którego powstanie datuje się na 1787 rok. Kilka lat później – w roku 1834 – odwach został rozbudowany, wzbogacając się o dwupiętrowy budynek Resursy Obywatelskiej. Przeznaczenie odwachu zmieniało się wraz z biegiem lat. Z tego też względu swoją siedzibę miała tutaj Kasa Departamentalna, Hauptwach, posterunek policji i biuro „Społem”.
Budynek jest bardzo ładny i znajduje się w pięknym otoczeniu, dzięki czemu może być znakomitym miejscem na spacery w Siedlcach. Co więcej, jeżeli skończymy już podziwiać jego zewnętrzną część, zawsze możemy wstąpić do środka, żeby zobaczyć wspaniałe dekoracje. Co więcej, możemy też przeszukać regały z książkami, ponieważ dzisiaj w odwachu znajduje się biblioteka miejska.
Budynek Poczty Polskiej w Siedlcach
Wędrując po Siedlcach i oglądając staroświeckie budowle, nie można też przejść obojętnie obok budynku Poczty Polskiej. Jest to obiekt, który w latach 1827-28 powstał z projektu Antonio Corazziego. Z początku – za czasów Aleksandry Ogińskiej – w budynku mieściła się austeria przy Trakcie Brzeskim, gdzie wydawano posiłki ubogim i potrzebującym.
Budynek Poczty Polskiej w Siedlcach można znaleźć przy ul. Tadeusza Kościuszki. Ciężko go nie zauważyć, głównie ze względu na bardzo charakterystyczny front. Jeżeli podejdziemy bliżej, ujrzymy również tablicę upamiętniającą pracowników poczty i telekomunikacji, którzy zostali zgładzeni podczas II wojny światowej. Budynek pocztowy jest solidnym kawałem polskiej historii, który obowiązkowo należy odwiedzić podczas pobytu w Siedlcach.
Kamienica przy ul. Floriańskiej w Siedlcach
Tym miejscem będą zachwyceni wszyscy spacerowicze, ponieważ jest to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych ulic w mieście. Na Floriańskiej mieści się bardzo ciekawe arcydzieło architektury, które prawdopodobnie pojawiło się w mieście pod koniec XIX stulecia. Budynek bardzo przykuwa uwagę, głównie ze względu na znakomitą mieszankę klasycyzmu, renesansu i baroku.
Dzisiaj kamienica podlega pod akt własności parafii św. Stanisława w Siedlcach, w dalszym ciągu wprawiając przechodniów w zachwyt swoim nienagannym urokiem zamierzchłej przeszłości. Ponadto, spacerując ulicą Floriańską, będziemy mieć okazję na wstąpienie do różnych sklepów i restauracji, aby nasz pobyt w Siedlcach był jeszcze przyjemniejszy.
Budynek Narodowego Banku Polskiego w Siedlcach
Ten budynek jest kolejnym cudem na liście najlepszych zabytków Siedlec. Zaprojektowany przez Mariana Lalewicza i wybudowany w 1924 roku obiekt jest typowym przykładem budowli wznoszonych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest to nie lada gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy pięknej architektury.
Budynek Narodowego Banku Polskiego posiada narożnik z zadaszeniem w postaci spłaszczonej kopuły, a jego biała elewacja sprawia, że już z daleka wyróżnia się na tle siedleckiej panoramy. Jeżeli będziemy mieć okazję, żeby zobaczyć to cudo, koniecznie musimy też wejść do środka, gdzie znajduje się zachwycający hol i zatrzęsienie rozmaitych dekoracji.
Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach
Ten zabytek powstał w latach 1841-44, a projekt budynku przygotował architekt Antonio Corazzi. Warto wspomnieć, że jest to najstarszy gmach szkoły średniej w mieście, do którego uczęszczał również Aleksander Głowacki – wybitny pisarz i uczestnik powstania styczniowego. Ponadto, absolwentami szkoły byli także Antoni Ponikowski i Adam Antoni Kryński.
Zanim budynek przekształcono na IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach, pełnił on nieco inną, ale wciąż edukacyjną funkcję. A to dlatego, że przed liceum mieściła się tutaj szkoła muzyczna. Warto odwiedzić ten budynek podczas wizyty w Siedlcach i nacieszyć oczy jego niebanalną sylwetką.
Najciekawsze pomniki w Siedlcach
Siedleckie pomniki skupiają w sobie wiele faktów historycznych, a także upamiętniają bohaterów narodowych i najważniejsze wydarzenia w historii regionu. Co prawda, pomników w Siedlcach nie ma zbyt wiele. Z tego względu możemy śmiało zobaczyć je wszystkie, nie tracąc przy tym dużo wiele czasu. Dobrym pomysłem jest wybranie się na relaksujący spacer, fundując sobie krótki odpoczynek przy każdym z tych wspaniałych pomników.
Oto najciekawsze pomniki w Siedlcach:
Kolumna Toskańska w Siedlcach
Ten nietypowy obiekt można podziwiać u wylotu ulicy Asłanowicza, którą możemy przespacerować się prosto na teren pałacowo – parkowy. Kolumna jest masywna i dość wysoka – zwieńczona barokowym krzyżem osadzonym na kwadratowej podstawie. Jeżeli znajdziemy się pod tym unikalnym obiektem, obowiązkowo zróbmy sobie selfie.
Kolumna Toskańska w Siedlcach powstała na zlecenie Aleksandry Ogińskiej, która zdecydowała się na budowę kolumny ze względu na przyjazd króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wzniesiono ją, aby wskazać królewskiej świcie drogę do pałacu Ogińskich. Dzisiaj ten historyczny obiekt pełni czysto dekoracyjną funkcję siedleckiej infrastruktury.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Siedlcach
Pomnik ten został odsłonięty w 1917 roku podczas 120 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Stworzony w formie popiersia, ten wspaniały pomnik wyposażony jest również w napis wyryty na kolumnie: „Tadeuszowi Kościuszce – Podlasie 1817-1917”. A jeżeli skierujemy wzrok niżej, dojrzymy także wyryte daty bitew i nazwy miejscowości, które nawiązują do walk stoczonych pod dowództwem Tadeusza Kościuszki.
Pomnik jest również upamiętnieniem dwukrotnej wizyty Tadeusza Kościuszki w Siedlcach. Za pierwszym razem został ugoszczony przez księżną w pałacu Ogińskich, gdzie spotkał się również z Julianem Ursynem Niemcewiczem. Natomiast druga wizyty związana była z dokonaniem przeglądu wojsk w okolicach Wiśniewa, którymi dowodził gen. Sierakowski. Dzisiaj pomnik Tadeusza Kościuszki to kolejne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w Siedlcach.
Pomnik Niepodległości w Siedlcach
Ten nietuzinkowy pomnik został zbudowany z kamieni polnych, które zostały ustawione w taki sposób, aby przypominały zarys województwa wileńskiego. Początkowo pomnik można było namierzyć przy Urzędzie Starostwa Powiatowego w Siedlcach. Jednak podczas II wojny światowej został zlikwidowany, a w 1990 roku ponownie powołany do życia. Teraz można go oglądać przy skwerze Niepodległości.
Drugi pomnik Niepodległości powstał dzięki rzeźbiarzowi Waldemarowi Sieczce. Natomiast odsłonięcie owocu jego pracy miało miejsce 11 listopada 1990 roku – w Narodowe Święto Niepodległości. Należy wspomnieć, że dzieło upamiętnia też Marszałka Józefa Piłsudskiego, o czym można przeczytać na tablicy z napisem: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Budowniczemu Polski Odrodzonej 1930”.
Czy warto wybrać się na wycieczkę do Siedlec?
Siedlce to bardzo urokliwa miejscowość, gdzie możemy przyjemnie spędzić czas we dwoje albo z całą rodziną. Miasto jest bardzo dobrym wyborem zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższe wakacje. Na ulicach można znaleźć wiele fantastycznych zabytków, które od setek lat stanowią nieodzowne elementy siedleckiego krajobrazu. Turyści mają tutaj w czym wybierać; zabytki sakralne, wiekowe budynki, piękny pałac, upamiętniające pomniki, staroświeckie kamienice i wiele innych.
Ponadto warto też wspomnieć, że Siedlce to również bardzo przyjazne miejsce dla dzieci. Jest tutaj mnóstwo atrakcji, które spodobają się maluchom, dzieciom i nastolatkom. Jednak w związku z tym, że atrakcji tych jest naprawdę dużo, można o nich przeczytać w naszym drugim artykule, gdzie opisujemy najwspanialsze atrakcje dla dzieci w Siedlcach. Serdecznie zapraszamy do lektury!