Prawie 22 tysiące pierogów na XI Uczcie Pierogowej i III Pikniku Kół Gospodyń Wiejskich w Miedznie!
Wczoraj w Miedznie okoliczni mieszkańcy mieli okazję do zakosztowania wybornych przysmaków przyrządzonych w ramach Uczty Pierogowej, która w tym roku została połączona z Piknikiem Kół Gospodyń Wiejskich. W smakowitej imprezie uczestniczyły aż 22 koła gospodyń i 3 gospodynie indywidualne, oferując łącznie około 22 000 pierogów!
Dnia 10 lipca w niedzielę rano na placu Szkoły Podstawowej w gminie Miedzna pojawiło się około 22 tys. pierogów, które wystawiono na sprzedaż podczas świętowania XI Uczty Pierogowej połączonej z III Piknikiem Kół Gospodyń Wiejskich w Miedznie. Rodzajów pierogów było bardzo wiele, dlatego bez problemu swoje ulubione smaki mogli znaleźć zarówno weganie, jak i mięsożercy.
Jak poinformowały przedstawicielki kilku powiatów, w tym także gospodynie z powiatów sokołowskiego i węgrowskiego, w ich regionach do klejenia pierogów przystąpiło 16 osób, w tym również panowie, uzyskując łącznie około 5300 sztuk tych palce-lizać, swojskich przysmaków. Do zabawy dołączyły się także panie z Ukrainy, które z wielką ochotą wspierały to kulinarne przedsięwzięcie.
Przeróżne smaki pierogów zadowoliły każdego łakomczuszka
Podczas wielkiej uczty pierogowej uczestnicy mogli gustować w różnych smakach pierogów. Na stoiskach pojawiały się pierogi z jagodami, słodkim serem i borówką, mięsem i soczewicą, kapustą i grzybami, chłopskie, z kurkami, serem i szpinakiem, a także pierogi ukraińskie (ruskie). Te ostatnie były oczywiście wyborną specjalnością gospodyń z Ukrainy – twierdzi Ewa Chomżyńska, prezes stowarzyszenia „Skarbiec” w Miedznie.
Natomiast Krystyna Czyżewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Sikorach (gm. Bielany), powiedziała, że przedstawicielki tego koła lepią pierogi już od bardzo dawna. Jednak, jeśli chodzi o Ucztę Pierogową w Miedznie, w tej miejscowości jest to ich smaczny i niezwykle udany debiut. Panie z KGW Sikory przygotowały w swojej ofercie pierogi z kurkami. Te wspaniałe specjały jako pierwsze zniknęły ze stoisk.
Bardzo dobrym wzięciem cieszyły się również rolady ziemniaczane tzw. podlasiaki, a także zaguby z Drohiczyna, które również nie utrzymały się zbyt długo na talerzach. Ponadto, hitem okazały się pierogi z kaszą gryczaną i serem oraz z ryżem i mięsem, które są specjalnością pań z KGW Górki-Grubaki (gm. Korytnica). Wielu smakoszy oblegało również stoiska sąsiedniego koła – KGW Czaple (gm. Korytnica), gdzie można było skosztować pierogów z surowymi ziemniakami i przysmażonymi kawałkami boczku, jak również tych z białą kiełbasą.
A jeżeli będziesz w okolicach Chrzanowa, dowiedz się najpierw, gdzie w tym regionie można znaleźć najlepsze pierogi, klikając https://chrzanowinfo.pl/gdzie-najlepsze-pierogi/.
Przepyszne pierogi i rozmaite wyroby regionalne
Aczkolwiek to przepyszne wydarzenie nie opiewało jedynie w same pierogi. Podczas uczty okoliczni mieszkańcy mogli również zakupić inne specjały domowej roboty, jak choćby rozmaite rodzaje ciast, cebulę nadziewaną, tradycyjny smalec swojski, a także różne napoje orzeźwiające.
Pierogi kupowano nie tylko na miejscu, ale i na wynos. Na terenie imprezy pojawiło się mnóstwo rodzin z dziećmi, które raczyły się wybornymi pierożkami prosto z papierowej tacy. Inni migrowali ze stoiska do stoiska, próbując wszystkich specjałów, jakie znajdowały się na karcie dań pań z KGW. A jeszcze inni kupowali surowe pierogi na kilogramy, aby w najbliższych dniach podjadać je w swoich domowych zaciszach.
A tutaj zapoznasz się z tym, jak przebiegał Dzień Rodziny w przedszkolu Bajkowa Wyspa.