Prezbiopia i soczewki progresywne – co warto wiedzieć?

Prezbiopia i soczewki progresywne – co warto wiedzieć?

Wzrok bywa nazywany najważniejszym ze zmysłów. To dzięki niemu odbieramy większość bodźców zewnętrznych, jesteśmy w stanie poznawać otaczający nas świat czy prawidłowo funkcjonować. Każdy chce widzieć dobrze i wyraźnie. Wiele osób nie ma jednak idealnego wzroku. Problem nasila się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym częściej skarżymy się na pogorszenie widzenia, zwłaszcza z bliskiej odległości. Proces ten postępuje, jednak istnieją niezawodne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością.

Prezbiopia – czym jest i jak sobie z nią najlepiej radzić?

Prezbiopia to naturalny proces starzenia się oka, który występuje zwykle u osób po czterdziestce. Z tego powodu nazywana jest również starczowzrocznością. Wada ta spowodowana jest osłabieniem mięśni rzęskowych sterujących pracą soczewki wewnątrzgałkowej oraz utratą jej elastyczności. Coraz bardziej sztywna soczewka traci swą naturalną zdolność zmiany kształtu, przez co nie jest w stanie prawidłowo zmieniać kształtów i załamywać światła. Objawem, który można zaobserwować w pierwszej kolejności, jest przede wszystkim odruchowe odsuwanie od siebie przedmiotów bliskich, co umożliwia ich wyraźniejsze widzenie. Osoby borykające się z tą przypadłością często skarżą się również na bóle głowy i migreny. Najczęściej wykorzystywaną metodą w radzeniu sobie ze zmianami, jakie niesie ze sobą prezbiopia, jest noszenie okularów. Odpowiednio dobrane oprawki korekcyjne zwiększą nasz komfort widzenia i szybko zniwelują uciążliwe objawy starczowzroczności. Jednak przyznajmy – nie każdy lubi okulary. Niektórzy traktują je jako zło konieczne, które uwidacznia postępujący wiek i problemy z widzeniem. Doskonałą alternatywą dla okularów i idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy poszukują bardziej dyskretnej metody korekcji wzroku, są soczewki kontaktowe. Wspomniane skutki starczowzroczności można skutecznie zniwelować, korzystając z progresywnych szkieł kontaktowych.

Jak można scharakteryzować soczewki progresywne?

Soczewki kontaktowe to cienkie, zaokrąglone krążki, których podstawowym zastosowaniem jest korekcja wad refrakcji. Ich stosowanie niesie ze sobą liczne zalety, takie jak: nieograniczone pole widzenia, dobra widoczność niezależnie od warunków pogodowych oraz komfort noszenia w każdej sytuacji i okolicznościach, w tym również podczas uprawiania sportów. Prawidłowo dopasowane szkła kontaktowe są bezpieczną, dokładną i wysoce skuteczną metodą korekcji wad wzroku. Współczesny rynek kontaktologiczny oferuje soczewki różnego typu, między innymi progresywne (multifokalne). To specjalny rodzaj szkieł, który zapewnia nienaganną ostrość widzenia osobom z prezbiopią. Zastosowana w nich technologia pozwala wyraźnie postrzegać przedmioty z różnych odległości. Soczewki multifokalne charakteryzują się tym, że ich strefa optyczna ma zmieniającą się moc na swojej powierzchni. Dzięki temu użytkownicy osiągają jednocześnie ostre widzenie do dali i bliży. Soczewki progresywne ma aktualnie w swojej ofercie wielu producentów z całego świata. W podjęciu dobrej decyzji zakupowej pomoże ranking szkieł progresywnych, jaki co jakiś czas jest publikowany w sieci.

Jak dobrać soczewki dla prezbiopa?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się zamienić okulary na szkła kontaktowe. Po tę metodę korekcji chętnie sięgają nastolatki, studenci, ale też osoby starsze. Soczewki może bowiem nosić każdy – warunkiem jest wcześniejsza wizyta u specjalisty i brak stwierdzonych przez niego przeciwwskazań. Szkła kontaktowe powinny być dopasowane do rodzaju wady, wieku i trybu życia pacjenta. Ekspertami w dziedzinie diagnostyki wad wzroku oraz doboru soczewek są optometryści. Możemy zgłosić się też do lekarza-okulisty, który specjalizuje się w kontaktologii. Przed doborem soczewek progresywnych zawsze przeprowadzany jest wywiad i wykonywane badanie wzroku: https://soczewkidlaciebie.pl/wady-wzroku/zneo/wizyta-u-okulisty-jak-wyglada.html. Kupując szkła kontaktowe samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem możemy wyrządzić swoim oczom więcej szkody niż pożytku. Z noszeniem soczewek związane jest, niestety, ryzyko powikłań, dlatego nie należy dobierać ich na własną rękę. Lepiej zostawić to komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. Pamiętajmy, że tylko specjalista jest w stanie prawidłowo ocenić stan narządu wzroku oraz zaproponować właściwe rozwiązanie odpowiadające danemu pacjentowi.

Interesują Cię podobne tematy? Polecamy lekturę artykułów ze strony http://soczewkikontaktowe.eu/.