Zabytkowy Dworek w Iganiach doczeka się renowacji
Znajdujący się w Iganiach zabytkowy dworek w końcu doczeka się renowacji. Historyczny budynek został wykupiony przez wojewódzki samorząd.
Budynek stał od wielu już lat i niszczał bez należytej ochrony. Teraz ma to się zmienić. O jego wygląd z zadba teraz Muzeum Regionalne w Siedlcach, gdyż od teraz obiekt należy do samorządu województwa mazowieckiego. Po remoncie i uzyskaniu nowego odświeżonego wyglądu budynek stanie się siedzibą Muzeum Powstania Listopadowego.
Wizja samorządu
Janina Ewa Orzełowska reprezentująca samorząd wojewódzki podkreśla, że budynek wymaga pilnie remontu w celu nadania mu nowych funkcji. Dworek w Nowych Iganiach jest bowiem szczególnym miejscem dla wielu mieszkańców powiatu siedleckiego jak i samych Siedlec. W swojej historii był świadkiem licznych historycznych wydarzeń oraz kojarzył się z bohaterstwem i nadzieją. Ma to bezspornie związek z jedną z nielicznych zwycięskich bitew Powstania Listopadowego z roku 1831. Jak wyjaśnia Orzełowska obiekt potrzebuje wsparcia by powrócić do swojej dawnej świetności i w tym celu samorząd zdecydował się na jego zakup. Celem jest odrestaurowanie dworku i zachowanie w ten sposób dla kolejnych pokoleń pamięci o naszej historii.
Wkrótce mają zacząć się konsultacje z konserwatorem zabytków, historykami oraz ekspertami w celu ustalenia najlepszego możliwego sposobu zaadaptowania tej przestrzeni. Samorządowi zależy, aby docelowo Iganie stały się w przyszłości centrum muzealnym, kulturalnym oraz naukowym. Takie cele przedstawia z kolei Elżbieta Lanc, która reprezentuje zarząd Mazowsza.
Punkt widzenia Muzeum Regionalnego
Więcej szczegółów na temat planów zdradza dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk. Mówi on, że w odnowionym budynku mogłaby mieścić się ekspozycja historyczna. Zdradził, że muzeum jest w trakcie rozmów z właścicielami prywatnymi pochodzących z tego okresu kolekcji. Oprócz budynku wokół znajduje się także działka rolnicza co pozwalałoby na stworzenie parku na potrzeby planowanych rekonstrukcji historycznych bitwy pod Iganiami. Muzeum ma w planach także rozszerzenie działań dotyczących narodowych powstań w regionie. Jedną z rozważanych opcji jest opracowanie historycznego szlaku turystycznego biegnącego od Kotunia, przez Iganie i Siedlce aż do Dąbrowy. Pierwszym etapem jakichkolwiek działań jest jednak pełna inwentaryzacja obiektu oraz przygotowanie harmonogramu renowacji z konserwatorami zabytków. Muzeum chce w cały proces włączyć też mieszkańców Igań oraz lokalne środowiska.